LOKASI SUMBER MINERAL DI MALAYSIA
Ahad, 16 Disember 2012
RPH MIKRO TEACHING GEOGRAFI
Mata Pelajaran
|
Geografi
|
Masa
|
4:00 – 5:10 petang/Ahad (16 Disember 2012)
|
Tingkatan
|
3A
|
Bidang Pembelajaran
|
Bahagian B Geografi Fizikal dan
Manusia
|
Tajuk
|
Unit 7: Taburan Pelbagai Sumber
|
Sub Topik
|
7.1 Sumber Mineral di Malaysia
|
Hasil Pembelajaran
|
1. Menamakan jenis dan kawasan mineral di negara
malaysia.
2. Menamakan taburan mineral di atas peta negara
Malaysia.
|
Pendekatan
|
1. Konteksual dan lain-lain pedagogi yang sesuai.
|
Teknik
|
i. Penerangan
ii. Latihan (peta)
|
Refleksi
|
Objektif
pembelajaran dicapai. pelajar boleh membuat latihan yang diberikan
berdasarkan nota lampiran yang diberikan.
|
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu
Tingkatan :
2
Masa : 8.20 pagi -9.00 pagi
Tajuk :
Bab 1 : Reka Bentuk Dan Penghasilan Projek
Nama Dan Fungsi Alatan Tangan Dan Mesin Mudah
Alih
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat,
a. Mengenali alatan tangan dan mesin mudah alih
b. Mengetahui fungsi
alatan tangan dan mesin mudah alih
c. Menggunakan dan
menyenggara alatan tangan dan mesin mudah alih
Pengetahuan Sedia Ada : a.
Pelajar pernah menyaksikan pekerja menggunakan alatan tangan dan mesin mudah
alih.
b. Murid biasa
menonton beberapa program televisyen/rencana berkaitan penggunaan alatan tangan dan mesin mudah
alih.
c. Murid pernah
menggunakan alatan tangan dan mesin mudah alih.
Penerapan
Nilai :
Kemahiran KBKK : a. Mengenali nama alatan tangan dan mesin
mudah alih.
b. Mengenal
pasti fungsi setiap alatan tangan dan mesin mudah
c. mengetahui cara menggunakan alatan tangan dan menyenggara alatan
tangan dan mesin mudah alih.
Kecerdasaan pelbagai :
a. Kompetensi Personal – Kesedaran Emosi dan Penghormati Kendiri
b. Kompetensi Sosial –
Empati dan Membina hubungan
c. Ruang / Imiginasi
Media pengajaran : a. Laptop dan LCD
b.
Alatan tangan dan mesin mudah alih.
Masa/ Langkah
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Media
|
Kemahiran Generik
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
||||
Set induksi
(5 minit)
|
Mengenali alatan tangan dan mesin mudah
alih
|
Menunjukkan gambar alatan tangan dan
mesin mudah alih
|
Murid memberi respon terhadap gambar yang
dilihat
|
Komputer
|
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP): Naturalis,
visual.
Mengenal pasti
Alatan tangan dan mesin mudah alih.
Teknik : Penyoalan
|
Langkah 1
( 10 minit)
|
Menunjukkan
semua jenis alatan tangan dan mesin serta kaedah penggunaannya melalui
tanyangan video.
|
-Guru
sebagai pemudahcara
-Guru
mengedarkan bahan
|
Pelajar melihat semua jenis alatan tangan dan mesin
serta kaeadah penggunaannya oleh guru.
|
Komputer
Alatan tangan
Mesin mudah alih
|
Kemahiran Berfikir (KB): Mengenal pasti fakta.
Intrapersonal
Ruang / Imiginasi.
Pendekatan : Pemahaman
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Menunjukkan cara menyenggara semua alatan tangan
dan mesin mudah alih
|
Guru
mendemotrasikan cara untuk menyenggara semua alatan tangan dan mesin mudah
alih.
|
Pelajar memerhati bagaimana cara menyenggara
alatan tangan dan mesin mudah alih.
|
Komputer
Alatan tangan
Mesin mudah alih
|
Kemahiran Berfikir (KB): Mengenal pasti
Interpersonal
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Penilaian
melalui permainan melabelkan fungsi alatan tangan dan mesin bersesuaian
dengan gambar-gambar.
|
Guru mengedarkan lembaran kerja (fungsi
alatan tangan dan mesin)
|
Pelajar
menyesuaikan fungsi alatan tangan dan mesin dengan gambar-gambar yang
dilekatkan di papan putih.
|
Lembaran kerja
Gambar-gambar alatan tangan dan mesin
mudah alih.
|
Kemahiran Berfikir (KB) : Membuat kaitan dan
perhubungan.
|
Rumusan
(5 minit)
|
|
Guru
membuat rumusan keseluruhan tajuk yang diajar.
|
|
|
|
Refleksi : Setiap pelajar berjaya
menyatakan fungsi alatan tangan dan mesin mudah alih serta mengetahui cara
menyenggara dengan betul.
Langgan:
Catatan (Atom)